XIV C 1548/24 - zarządzenie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Poznaniu z 2025-01-02
XIV C 1548/24
ZARZĄDZENIE
Dnia 2 stycznia 2025 r.
Przewodniczący XIV Zamiejscowego Wydziału Cywilnego z siedzibą w Pile Sądu Okręgowego w Poznaniu
sędzia Marcin Garcia Fernandez
po rozpoznaniu w dniu 2 stycznia 2025 r.
na posiedzeniu niejawnym
sprawy z powództwa L. V.
przeciwko D. M.
o ustalenie i zapłatę
na podstawie art. 130 1a § 1 k.p.c.
z uwagi na to, że pozew nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, polegających na obowiązku:
- ⚫
-
dokładnego określenia żądania (nie wynika z niego, czy powódka domaga się uzgodnienia treści księgi wieczystej, czy rozgraniczenia),
- ⚫
-
dokładnego określenia żądania (jest ono niezrozumiałe w części w jakiej powódka domaga się wykreślenia z działki 955 części działki powódki),
- ⚫
-
dokładnego określenia żądania (nie zostało oznaczone, w jakim zakresie działka 955 pokrywa się z działką powódki)
zarządza
zwrot pozwu.
Marcin Garcia Fernandez
XIV C 1548/24
UZASADNIENIE
zarządzenia z 2 stycznia 2025 r.
Powódka w pozwie, wniesionym przez jej pełnomocnika - adwokata, domaga się uzgodnienia treści określonej księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym przez „dokonanie rozgraniczenia działki 955” oraz wykreślenie z działu I innej księgi wieczystej części działki 955. Z uzasadnienia pozwu wynika, że działka 955 ujawniona jest w dwóch księgach wieczystych. Działka a ta została podzielona, ale nie zostało to ujawnione w księgach wieczystych.
Pozew musi zawierać dokładnie określone żądanie (art. 187 § 1 pkt 1 k.p.c.), czyli wniosek o wydanie wyroku ściśle określonej treści. Żądanie to musi być precyzyjne, jednoznaczne i zrozumiałe, gdyż zakreśla przedmiot rozpoznania przez sąd.
W niniejszej sprawie żądanie pozwu nie pozwala na ustalenie, czy powódka domaga się także rozgraniczenia nieruchomości czy tylko uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Niemożliwie jest uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym przez rozgraniczenie nieruchomości, gdyż przebieg granicy nieruchomości (działek geodezyjnych) sam w sobie nie kreuje stanu prawnego nieruchomości. Dla rozgraniczenia nieruchomości i uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym przewidziane są dwa różne postępowania toczące się według różnych trybów. Rozgraniczenie odbywa się najpierw w postępowaniu administracyjnym a dopiero po jego wyczerpaniu przysługuje droga sądowa przed sądem rejonowym w postępowaniu nieprocesowym. Uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym odbywa się wyłącznie w procesie.
Jeśli powódka w jakimś zakresie domaga się rozgraniczenia, w tej części jej żądanie podlega wyłączeniu do odrębnego rozpoznania. Z treści pozwu jednak nie wynika jasno, czy powódka rzeczywiście domaga się rozgraniczenia.
Żądanie wykreślenia z działu I danej księgi wieczystej z działki 955 jej części stanowiącej własność powódki jest niezrozumiałe i do tego nieprecyzyjne. Nie wiadomo, na czym konkretnie miałoby polegać wykreślenie z działki 955 jakiejś jej części. Powódka nie wskazała też, jaka dokładnie część tej działki (w jakich granicach) stanowi jej własność i miałaby być w tym trybie wykreślona.
Z tych przyczyn pozew nie zawierał dokładnie określonego żądania, co uzasadniało jego zwrot w trybie art. 130 1a § 1 k.p.c.
SSO Marcin Garcia Fernandez
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Poznaniu
Data wytworzenia informacji: