XIV Ns 79/24 - zarządzenie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Poznaniu z 2024-05-13
Sygn. akt XIV Ns 79/24
ZARZĄDZENIE
Dnia 13 maja 2024 r.
Sąd Okręgowy w Poznaniu XIV Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w Pile
w składzie:
Przewodniczący : Sędzia Jolanta Czajka - Bałon
po rozpoznaniu w dniu 13 maja 2024 r. w Pile
na posiedzeniu niejawnym
sprawy protestu wyborczego M. G. - pełnomocnika Komitetu Wyborczego Wyborców Tworzymy Gminę S. z siedzibą w P. przeciwko ważności wyboru wójta Gminy S. w osobie T. W.
zarządził
zwrócić protest
Sądzia Jolanta Czajka - Bałon
UZASADNIENIE
zarządzenia z dnia 13 maja 2024 roku
W dniu 18 kwietnia 2024 roku do tutejszego Sądu wpłynęło pismo, w którym M. G., będący pełnomocnikiem wyborczym Komitetu Wyborczego Wyborców Tworzymy Gminę S., na postawie art. 82 § 1 kodeksu wyborczego, wniósł protest wyborczy z powodu podejrzenia naruszenia przez Obwodową Komisję Wyborczą nr 13 w D. przepisów kodeksu wyborczego, dotyczących ustalenia wyników głosowania, niezgodnie z faktycznie oddanymi przez wyborców głosami i tym samym zamieszczenie przez Gminną Komisję Wyborczą w S. nieprawidłowych wyników głosowania na podstawie protokołu głosowania sporządzonego przez tą Komisję, co skutkowało ustaleniem wyniku wyborów wójta Gminy S. niezgodnie z faktycznie oddanymi przez wyborców głosami.
Pismem z dnia 24 kwietnia 2024 roku wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia braków formalnych protestu poprzez:
a. podanie adresu uczestnika Ł. Z.;
b. podanie adresu uczestnika T. W.;
c. nadesłanie dwóch odpisów (kopii) protestu oraz wszystkich załączników do niego;
d. przedstawienie zaświadczenia, że jego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborców w obwodzie głosowania, którego dotyczy protest,
w terminie 7 dni pod rygorem zwrotu protestu.
Powyższe wezwanie wnioskodawca odebrał w dniu 29 kwietnia 2024 roku.
Pismem złożonym w tutejszym Sądzie w dniu 2 maja 2024 roku wnioskodawca uzupełnił braki formalne protestu wyborczego poza wskazaniem adresów uczestników Ł. Z. (przewodniczącego Obwodowej Komisji Wyborczej nr 13) oraz T. W. (kandydata na wójta Gminy S., który wygrał wybory).
Sąd ustalił i zważył, co następuje:
Postępowania z protestów wyborczych lub referendalnych prowadzone są w trybie nieprocesowym, według procedury określonej w art. 506 i nast. k.p.c.
Zgodnie z art. 130 §1 i 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Mylne oznaczenie pisma procesowego lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym.
Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.
Wnioskodawca nie uzupełnił braków formalnych protestu, albowiem nie wskazał adresu przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej nr 13 w D. oraz adresu T. W., co uniemożliwiło nadania sprawie dalszego biegu.
Zgodnie bowiem z art. 393 § 1 kodeksu wyborczego, przewodniczący komisji wyborczych właściwych ze względu na treść protestu oraz właściwy komisarz wyborczy są uczestnikami postępowania, należy więc im także doręczyć odpis protestu z załącznikami.
W związku z powyższym, należało zwrócić protest M. G..
Jolanta Czajka - Bałon
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Poznaniu
Osoba, która wytworzyła informację: Sędzia Jolanta Czajka-Bałon
Data wytworzenia informacji: